برند سازی برای کسب و کار

واقعیت های برند سازی در خصوص کسب و کارهای جدید

 • شما درگیر چندین کار کوچک و خسته کننده هستید.
 • شما می دانید که می توانید در زندگی خود به جایگاه بهتری برسید.
 • شما قصد دارید که برند شخصی خودتان را بسازید.
 • شما می خواهید که یک میراث خوب برای فرزندان خودتان به جای گذارید.

همه موارد فوق می توانند دلیل خوبی برای آغاز یک کسب و کار شخصی باشند. شما ممکن است مقالات زیادی خوانده باشید که در آنها به شما گفته می شود که با راه اندازی کسب وکار شخصی می توانید به سرعت به درآمد برسید. در عین حال 25درصد از کسب و کارهای جدید در سال اول شکست خورده اند و 90 درصد از آنها تا 10 سال پس از راه اندازی با شکست مواجه می شوند.

اگر شما نیز قصد دارید کسب و کار خود را شروع کنید، مواردی هستند که باید پیش از راه اندازی برند خود از آنها آگاهی داشته باشید.

موفقیت یک برند به واسطه محصولات خوب آن برند می باشد. البته یک محصول خوب به طور اتوماتیک برند را موفق نمی کند، اما یک محصول ضعیف قطعا برند را با شکست مواجه می سازد.

محصول شما یکی از عناصر اصلی برند شماست که مشتریان با آن در ارتباط هستند و از آن برای برطرف کردن نیاز خود استفاده می کنند. این اولین سرمایه گذاری مردم در برند جدید شما خواهد بود.

برند

برندهای معتبر و قدیمی به دلیل مشتریان زیادی که دارند می توانند از شکست های احتمالی به واسطه تولید برخی محصولات ضعیف در امان باشند. اما برندهای تازه تاسیس از این مزیت بی بهره هستند. بنابراین باید در ارائه اولین محصولات خود باید بیشترین تلاش را برای ارائه بهترین و بی نقص ترین محصول بکار گیرند.

تنها به فروش محصولات فیزیکی فکر نکنید بلکه خدمات پس از فروش نیز مهم است. چنانچه تعداد اندکی از مشتریان هم از خدمات شما ناراضی باشند این موضوع به سرعت در بین مردم پخش شده و سبب کاهش شدید مشتریان شما خواهد شد.

محصولی تولید نکنید که هنوز ظرفیت پذیرش آن در بازار هدف بوجود نیامده است. در موارد بسیاری صاحبان کسب و کارها تلاش کرده اند با معرفی محصولی نامتعارف به بازار، مشتریان زیادی را مجذوب خود کنند. اما تلاش آنها با شکست مواجه شده است.

یک محصول که تقریبا آماده عرضه در بازار است، ممکن است بواسطه بازخورد منفی از عرضه اولیه آن در بازار هرگز فرصتی برای تولید نهایی نصیبش نشود.

اعتبارسازی برای برند یک روند آهسته و پرهزینه است و با توجه به مواردی همچون هویت برند، ارتباطات و تبلیغات هزینه و زمان متفاوتی برای هر برند خواهد داشت. شاید برای افرادی که با هزینه اندک برند خود را راه اندازی کرده اند تامین هزینه برای این کار بسیار سخت باشد، اما در صورتی که برند شما جذابیت بالایی برای مخاطبان داشته باشد ممکن است بتوانید سرمایه گذارانی برای خود جذب کنید تا با استفاده از سرمایه آنها بتوانید اعتبارسازی برای برند خود را به خوبی انجام دهید.

برند

از اینجا قسمت سخت کار شروع می شود. بسیاری از بودجه بازاریابی شما باید صرف این شود که برند شما در ذهن مردم ماندگار شود تا در زمانی که آنها می خواهند خرید کنند، شما نیز در لیست برندهای مورد علاقه آنها قرار گرفته باشید. این کار به دلایل زیر پرهزینه و زمانبر است:

 • انتخاب محصول از یک برند ناشناس در بار اول برای مشتریان همواره ریسک محسوب می شود.
 • افراد تمایلی به تغییر ندارند.
 • مردم پرمشغله هستند و همواره عجله دارند.
 • زمان متوسط برای جلب توجه افراد کمتر از 8 ثانیه است.
 • مصرف کنندگان ترجیح می دهند از برندهایی که می شناسند و قبلا از محصولات آنها استفاده کرده اند، باز هم استفاده کنند. حتی اگر چندین بار با تجربه هایی ناخوشایند در این زمینه مواجه شده باشند.
 • کاربران اینترنتی از ابزارهایی استفاده می کنند تا تبلیغات اینترنتی و ایمیل های ناخواسته را کمتر دریافت کنند.

بنابراین در ظاهر این گونه به نظر می رسد که همه چیز علیه برندهای جدید فعالیت می کند. پس صبر و هزینه شما برای حصول نتیجه نیز باید در بیشترین حد ممکن باشد. استراتژی هایی که شامل تعاملات ملموس با کاربران و مشتریان باشند، در ایجاد اعتماد به کسب و کار موثر خواهند بود. صرف نظر از اینکه کارشناسان بازاریابی دیجیتال به شما چه خواهند گفت، مصرف کنندگانی که بتوانند محصول را از نزدیک لمس کنند و آن را پیش از خرید بررسی و امتحان کنند احتمال خرید توسط آنان بیشتر خواهد بود.

بنابراین طرح بازاریابی شما برای برند جدید باید شامل استراتژی هایی باشد که شما و محصولات تان را تا حد امکان در معرض دید مصرف کنندگان قرار دهد.

اما اگر می خواهید بدانید که آیا کسب و کار جدید شما موفق است یا خیر باید به تعداد مشتریان تکراری نگاه کنید. این مشتریان به اندازه کافی به برند شما اعتماد کرده اند و در درازمدت بیشترین سودآوری را برای شما خواهند داشت. دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهد این مشتریان برای هر کسب و کار بسیار مناسب تر هستند.

در کسب و کارهای نوپا و استارتاپ ها وجود مشتریان تکراری نشان دهنده موثر بودن استراتژی کسب و کار شماست. این افراد به دلیل رضایت از محصولات شما بدون هیچ هزینه ای برای شما تبلیغات زیادی انجام می دهند و برند شما را به سایر افراد معرفی می کنند.

هرگز به طور انحصاری بر روی یک کانال توزیع تکیه نکنید زیرا نمی توانید فرآیند ساخت برند خود را کنترل کنید. شما می توانید از طریق برخی خرده فروش های معروف آنلاین همچون آمازون و بامیلو با پرداخت هزینه ای اندک محصولات خود را برای فروش قرار دهید و برند خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهید. این کار می تواند به سرعت نتایج مثبتی برای شما در پی داشته باشد.

ساختن و افزایش ترافیک سایت یک فرآیند آهسته و پرهزینه است. با وجود تلاش های بسیار از جانب شما، ممکن است ترافیک سایت شما هیچگاه حتی نزدیک به سایت آمازون هم نشود. شما می توانید فروش برند خود را در آمازون شروع کنید و در عرض چند هفته از فروش خوبی هم برخوردار شوید.

اما متکی بودن کامل به آمازون و امثالهم برای فروش محصولات اشتباه محض به شمار می رود به چند دلیل:

 • شما مشتریان مخصوص خود را ندارید بلکه مشتریان سایت آمازون هستند که ممکن است از محصولات شما هم بازدید کنند.
 • ممکن است آمازون روزی تصمیم بگیرد که فروش محصول شما را ممنوع کند یا اکانت شما در این سایت به دلایل مختلفی بسته شود. در این صورت کسب و کار شما به سادگی دچار سقوط خواهد شد.
 • در نهایت شما در آمازون تنها محصول خود را می فروشید و فعالیتی برای برندینگ انجام نمی دهید.

برندبا این حال این به این معنا نیست که شما نباید محصولات خود را توسط خرده فروشان واسط مانند آمازون به فروش برسانید. بلکه تنها بخشی از کانال توزیع خود را باید به این سایت ها اختصاص دهید. در کل باید تلاش کنید تا کانال توزیعی برای محصولات خود بسازید تا بتوانید به طور کامل بر آن نظارت داشته باشید.

همواره از وضعیت مالی خود آگاهی داشته باشید. زیرا یکی از دلایل اصلی ورشکستگی برندهای تازه تاسیس، عدم تسلط بر دانش مالی است. اکثر کارآفرینان هیچ پس زمینه ای در امور مالی ندارند و حتی بعضا از اعداد نفرت دارند. بسیاری از آنها یک ایده عالی دارند و مصمم هستند که بدون درنظر گرفتن هزینه ها، این ایده ها را عملی کنند.

واقعیت این است که عزم و اراده فقط بخشی از موارد مورد نیاز برای موفقیت یک برند است. پایه و اساس هر کسب و کار موفق، توانایی آن در سودآوری است. البته نه به این معنی که فورا به سوددهی برسد. برای موفقیت یک برند نیاز به سرمایه گذاری هدفمند در آن می باشد به نحوی که بتواند در بازه زمانی مشخص برند را به سوددهی برساند.

اگر در حال راه اندازی یک کسب و کار جدید هستید و هزینه های خود را درنظر نگیرید، صرف نظر از اینکه ایده شما چقدر ممکن است عالی و بی نظیر باشد احتمالا با شکست مواجه خواهید شد.

موارد گفته شده به این معنی نیست که از راه اندازی کسب و کار خود بترسید و از آن دست بکشید. بلکه به این معنی است که همواره واقعیت ها را در نظر داشته باشید و با خوش بینی بیش از حد قدم برندارید.