طراحی لوگو حرفه ای

منظور از طراحی لوگو حرفه ای چیست؟

یک لوگو حرفه ای می تواند سبب ارتقاء یک شرکت، یک سازمان یا یک محصول بشود. در مقابل یک لوگو غیرحرفه ای و ضعیف می تواند منجر به نابودی کامل یک برند شود.

بسیاری از لوگوهای در حال استفاده بصورت غیرحرفه ای و توسط طراحان مبتدی و کم تجربه طراحی شده اند. بسیاری از افراد اینگونه می پندارند که می توانند به راحتی طراحی لوگو حرفه ای انجام دهند. اما تنها تسلط به نرم افزاری همچون فتوشاپ برای طراحی لوگو حرفه ای کافی نیست.

در ادامه این مطلب به معرفی کامل مراحل طراحی لوگو حرفه ای می پردازیم. با بکارگیری این روش ها و همچنین کمی خلاقیت شما می توانید طراحی لوگو حرفه ای را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

1.ایده پردازی و طرح اولیه:

بسیاری از طراحان مبتدی به سرعت شروع به طراحی لوگو می کنند بدون اینکه هیچگونه ایده اولیه برای آن داشته باشند. در واقع به جای اینکه زمان خود را بر روی طراحی هویت اصلی لوگو بگذارند، بیشتر با جلوه های ویژه و فیلترها کار می کنند.

راه بهتر برای شروع فرآیند طراحی لوگو حرفه ای به این صورت است که کار خود را با یک قلم و کاغذ شروع کنیم. به معنی و احساسی که لوگو باید به بیننده منتقل کند فکر کنیم. این لوگو مربوط به یک شرکت بازی سازی خواهد بود یا یک نهاد دولتی؟ طرح لوگو باید ساده باشد یا پیچیده؟ همانطور که فکر می کنید، ایده های خود را بر روی کاغذ پیاده سازی و نقاشی کنید. نگران کم و کاستی های احتمالی نباشید چون در این مرحله فقط می خواهید طرح و خلاقیت اولیه موردنظرتان را برروی کاغذ بیاورید و با نرم افزارهای طراحی کاری ندارید.
طراحی لوگو حرفه ای

همانطور که طرح های مختلف را پیاده سازی می کنید، آنهایی را که به نظرتان نامناسب یا ضعیف هستند را حذف کنید. اگر برای یک مشتری لوگو طراحی می کنید باید در نظر داشته باشید که ممکن است آن شخص از ایده شما خوشش نیاید. بنابراین قبل از اینکه زمان زیادی برروی پیاده سازی هر طرح در نرم افزار بگذارید، بهتر است آن را به مشتری خود نشان دهید تا میزان علاقه آنها به طرح خود را متوجه شوید. این امر سبب صرفه جویی در وقت شما خواهد شد مخصوصا اگر مشتری ، طرح و ایده خاصی به شما نداده باشد یا اینکه به دنبال یک طرح بسیار خاص باشد.

2.ساختن گرافیک وکتور یا برداری:

دنیای بزرگ گرافیک برداری. این عنوانی است که بسیاری از طراحان مبتدی و بعضا پیشرفته تر را دچار سردرگمی می کند. در  سالهای اخیر برخی نرم افزارها از قبیل Photoshop، Paint Shop Pro و Fireworks فاصله بین گرافیک برداری و پیکسلی را از بین برده اند.

فرمت های تصویری رایج از قبیل GIF، JPEG، BMP و TIFF همگی از نوع پیکسلی هستند. تصاویر دیجیتال مثال بسیار خوبی از گرافیک پیکسلی هستند. زیرا این تصاویر از کنار هم قرار گرفتن نقاطی که به پیکسل معروف اند ساخته می شوند. تصاویر دیجیتال دارای رزولوشن خاصی هستند و چنانچه بر روی آنها زوم کنید می توانید پیکسل ها را به صورت جدا از هم ببینید. شما می توانید سایز یک تصویر پیکسلی را کاهش دهید و به نتایج خوبی هم دست پیدا کنید، اما افزایش سایز یک تصویر پیکسلی به این معنی است که پیکسل ها بزرگتر می شوند و نتیجه کار ممکن است چندان ایده آل نباشد.

طراحی لوگو حرفه ای نرم افزارهایی نظیر Photoshop، Pixelmator، Paint Shop Pro و Painter مخصوص ایجاد و ویرایش تصاویر پیکسلی هستند. این نرم افزارها ابزار مناسبی برای طراحی لوگو حرفه ای محسوب نمی شوند.
در مقابل، فایل های گرافیک برداری از پیکسل ساخته نشده اند. بلکه براساس فرمول ریاضی اشکال هندسی ساخته شده اند. تصاویر وکتور را می توان براحتی افزایش یا کاهش سایز داد، بدون اینکه دچار افت کیفیت و کاهش وضوح بشوند. برای مثال یک طرح مبتنی بر گرافیک برداری یا وکتور دقیقا به یک شکل بر روی یک کارت ویزیت کوچک یا یک بیلبورد تبلیغاتی بزرگ ظاهر می شود بدون اینکه دچار افت کیفیت شود.

طراحی لوگو حرفه ایلوگوهای حرفه ای به وسیله گرافیک برداری ایجاد می شوند و قابل استفاده در تبلیغات کاغذی، وب سایت ها، تلویزیون و سایر رسانه های تصویری هستند. فرمت های رایج این فایل ها شامل EPS، PDF و AI می باشد.
در صورتی که به نرم افزارهای گرافیک برداری مسلط شوید می توانید با دقت و سرعت بالایی خطوط کاملا صاف، منحنی های نرم و اشکال دقیقی ترسیم کنید و می توانید طراحی لوگو حرفه ای را به خوبی انجام دهید. معروف ترین نرم افزارهای کار با گرافیک برداری یا وکتور عبارتند از: Adobe Illustrator،  Lineform، FreeHand، Corel Draw .
پس از انتخاب نرم افزار مناسب برای کار خود، می توانید از طرح اولیه خود که بر روی کاغذ ترسیم کردید، استفاده کنید و یک طرح ساده از آن در نرم افزار ایجاد کنید. اگر به تازگی کار با نرم افزارهای وکتور را آغاز کرده اید بهتر است زمانی را صرف یادگیری کار با ابزارهای آنها مخصوصا Pen tool بکنید تا بتوانید خطوط و منحنی ها را به خوبی ایجاد کنید.

3.رنگ بندی مناسب:

در طراحی لوگو حرفه ای باید از ترکیب رنگی استفاده کنید که به لوگو جلوه خاصی بدهد. برای مثال نباید در طراحی لوگو یک بانک سرمایه گذاری از ترکیب رنگهای صورتی و نارنجی استفاده کرد.

4.نسخه سیاه و سفید:

بعد از اینکه برای لوگوی خود رنگ مناسب را انتخاب کردید، باید این نکته را درنظر بگیرید که این لوگو در فتوکپی یا فاکس چگونه نمایش داده خواهد شد. بنابراین بهتر است یک نسخه سیاه و سفید از لوگوی خود برای استفاده در موارد این چنینی ایجاد کنید.

طراحی لوگو حرفه ای لوگوی سیاه و سفید ممکن است در ظاهر با لوگوی اصلی تفاوت داشته باشد اما باید همان ظاهر و حسی که به بیننده منتقل می کند را به خوبی نمایش بدهد.

5.در نظر گرفتن رسانه ای که لوگو در آن قرار خواهد گرفت:

در پروسه طراحی لوگو حرفه ای همواره به یاد داشته باشید که این لوگو در چه مکانی قرار است به نمایش درآید. اگر لوگو فقط برای نمایش در یک سایت مورد استفاده قرار بگیرد، شما باید آن را با رنگها و افکت های مختلف طراحی کنید. با این حال اگر لوگو قرار است برای چاپ تبلیغاتی نیز مورد استفاده قرار گیرد، باید پیچیدگی لوگو و هزینه ای که رنگ و افکت های متعدد به هزینه های چاپ اضافه می کند را در نظر داشته باشیم.

در طراحی برخی لوگوها ممکن است شما بخواهید یک نسخه مخصوص وب و یک نسخه چاپی از آنها ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که هرچه تعداد رنگ های بیشتری در طرح خود استفاده کرده باشید هزینه چاپ گران تر خواهد شد.

6.انتخاب تایپوگرافی:

کلماتی که در طراحی لوگو به کار می روند به اندازه اشکال گرافیکی اهمیت دارند. تعداد زیادی از طراحان مبتدی برای طراحی لوگو از فونت های قدیمی استفاده می کنند.

طراحی لوگو حرفه ایگرچه استایل حروف، فونت ها و حالت نوشتاری کلمات در طراحی لوگو حرفه ای می تواند تاثیر زیادی در بیننده بگذارد. بنابراین از اهمیت بالای یک تایپوگرافی مناسب برای طراحی لوگو حرفه ای غافل نشوید.

چنانچه این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

1 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.