لوگو برندها

لوگو شما درباره برندتان چه می گوید؟

زمانی که می خواهید برای برند خود یک لوگو انتخاب کنید، باید زمانی نسبتا طولانی در خصوص آن فکر کنید. انتخاب لوگو یک تصمیم بزرگ برای شما خواهد بود و همه چیز از سایز تا رنگ و شکل آن بر مشتریان برند شما تاثیرگذار خواهند بود.

در عین حال لوگوی شما باید به راحتی قابل تشخیص باشد، در ذهن افراد ماندگار شده و مخاطبان را به سرعت به یاد برند شما بیندازد. در این نوشته قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه در عمل تمامی این کارها را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که لوگوی شما تصویر مناسبی از برند شما به مخاطبان نشان می دهد.

برداشت اول از لوگوی شما

لوگو غالبا اولین چیزی است که مخاطبان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. تحقیقات نشان می دهد که اکثر مصرف کنندگان به طور ناخودآگاه یک سری ارزیابی های ذهنی از چیزهایی که در 90 ثانیه اول می بینند را انجام می دهند. جالب اینجاست که بسیاری از این ارزیابی های ذهنی تنها بر مبنای رنگ است.

در اولین نگاه، مخاطبان هدف ممکن است بر اساس رنگ، طراحی و فونت لوگو یک سری ارزیابی های ذهنی از قابل اعتماد بودن، کاربردپذیری و کیفیت برند شما در ذهن خود انجام دهند که ممکن است درست یا نادرست باشد.

رنگ لوگو

همانطور که در بخش بالا ذکر شد، رنگ بکار رفته در لوگو بسیار مهم است. رنگ لوگو را نباید تنها بر اساس علاقه شخصی خود انتخاب کنید. بلکه باید براساس روانشناسی رنگ ها و مفاهیم پیرامون آنها رنگ مناسبی را برای لوگوی خود انتخاب کنید.

در ادامه توضیحاتی در خصوص هر رنگ و برخی از شرکت های معروفی که از آنها استفاده می کنند آورده ایم.

رنگ آبی

آبی یکی از محبوب ترین رنگ ها برای لوگوی شرکت های بزرگ است. این رنگ نشان دهنده اعتماد، امنیت، صداقت و همچنین آرامش است. این رنگ انتخاب بسیاری از بانک ها و شرکت های فناوری اطلاعات می باشد.

رنگ قرمز

قرمز نماد عشق و علاقه است. اما وقتی از این رنگ در طراحی لوگوهای برندها استفاده می شود می تواند بیانگر مفاهیمی همچون اشتیاق، قدرت، عمل و هیجان باشد. هنگام استفاده از رنگ قرمز در طراحی لوگو باید احتیاط به خرج داد. زیرا ممکن است به معنای توقف، خطر یا داغ بودن باشد.

همچنین رنگ قرمز می تواند مفهوم یک فوریت یا اتفاق بزرگ را نشان دهد. همچنین در افزایش اشتها و ضربان قلب نیز موثر خواهد بود. این به معنی است که شرکت های تولیدکننده مواد غذایی بهتر است در لوگوی خود از این رنگ استفاده کنند.

رنگ صورتی

این رنگ معمولا مورد علاقه بانوان و دختران بوده و بیشتر در طراحی لوگوی محصولات مربوط به بانوان مانند لوازم آرایش استفاده می شود.

رنگ مشکی

رنگ مشکی در لوگو می تواند بیانگر مفاهیمی همچون پیچیدگی و لوکس بودن برند باشد. البته ترکیب سیاه و سفید می تواند جدی و غم انگیز باشد. بنابراین اگر برند شما در زمینه محصولات لاکچری فعالیت می کند بهتر است لوگوی خود را از ترکیب رنگهای مشکی و طلایی ایجاد کنید.

رنگ زرد

زرد یک رنگ روشن و آفتابی است که نشان دهنده وضوح، خوش بینی، پیشرفت، اعتماد به نفس و خلاقیت است. از این رنگ در طراحی لوگو باید با احتیاط استفاده کرد چون این رنگ یک نماد جهانی برای احتیاط است. لوگوهای زرد رنگ نیاز به یک رنگ ثانویه برای استفاده در پس زمینه یا مرزهای خود دارند.

رنگ نارنجی

نارنجی بیانگر مفاهیمی همچون سرگرمی، انرژی و شادی است و بهتر است برندهایی که در زمینه های ورزشی و تفریحات فعالیت می کنند از این رنگ در طراحی لوگو خود استفاده کنند.

رنگ سبز

این رنگ عمدتا بیانگر مفاهیمی همچون سلامتی است. شرکتهای فعال در زمینه محیط زیست و همچنین شرکتهای حوزه محصولات کشاورزی می توانند از این رنگ در طراحی لوگو خود استفاده کنند.