اقدامات ضروری در طراحی سایت

اقدامات ضروری در طراحی سایت

طراحی سایت یک موضوع پیچیده است. موارد مهمی وجود دارد که پیش از شروع فرآیند طراحی سایت باید آنها را در نظر داشته باشید. برای ساده شدن کار، ما لیستی از مهمترین اقدامات ضروری در طراحی سایت را برای شما جمع آوری کرده ایم. خبر خوب برای شما این است که این موارد بسیار ساده بوده و به راحتی قابل پیاده سازی هستند.

اقدامات ضروری در طراحی سایت

بدون درنظر گرفتن دستگاه، سایت یک تجربه کاربری مشابه ارائه دهد

بازدیدکنندگان با وسایل و دستگاه های مختلفی از سایت شما بازدید خواهند کرد. آنها می توانند با انواع دسکتاپ و لپ تاپ، تبلت، تلفن های هوشمند و … وارد سایت شما شوند. یکی از اقدامات ضروری در طراحی سایت این است که بازدیدکنندگان صرفنظر از اینکه از چه دستگاهی استفاده می کنند، از تجربه کاربری یکسانی برخوردار شوند.

کاربری که سایت شما را بر روی موبایل خودش می بیند، باید به همه قسمت های مورد نیاز خود بدون هیچ مشکلی دسترسی پیدا کند. درست مانند وقتی که سایت شما را از طریق دسکتاپ مشاهده می کند.

طراحی مناسب منوی اصلی

منوی ناوبری سایت مهمترین بخش سایت است که قابلیت استفاده از سایت را برای کاربر فراهم می سازد. هر چقدر هم که طراحی سایت شما خوب باشد، عدم برخورداری از یک منوی خوب باعث خواهد شد که کاربران نتوانند مطالب مورد نظر خود را در آن پیدا کنند.

بنابراین یکی از اقدامات ضروری در طراحی سایت، ساخت منوی سایت است که دارای ویژگی های زیر باشد:

  • ساختار آن ساده باشد.
  • گزینه های منو برای کاربران کاملا واضح باشد.
  • در تمام صفحه های سایت یکسان باشد.

منوی سایت را به گونه ای طراحی کنید که بازدیدکنندگان با کمترین تعداد کلیک به جایی که می خواهند برسند.

تغییر رنگ لینک های بازدید شده

لینک ها یک عامل کلیدی در فرآیند ناوبری و پیمایش سایت توسط کاربران هستند. زمانی که لینک های بازدید شده تغییر رنگ ندهند، کاربران ممکن است اشتباها یک صفحه را بارها باز کنند که این امر سبب ناراحتی آنها خواهد شد.

اقدامات ضروری در طراحی سایت

بنابراین یکی از اقدامات ضروری در طراحی سایت این است که رنگ لینک های بازدید شده توسط کاربران تغییر نماید تا آنها به طور مکرر و اشتباهی وارد صفحه هایی که قبلا بازدید کرده اند نشوند.

بررسی صفحات سایت توسط کاربران ساده شود

زمانی که کاربران از سایت شما بازدید می کنند، معمولا یک نگاه کلی و سریع به صفحه می اندازند تا همه چیز را ببینند. لذا زمانی که آنها به دنبال محتوای خاصی در صفحه می گردند، وظیفه شما به عنوان طراح این است که با طراحی یک سلسله مراتب بصری خوب به آنها کمک کنید.

بنابراین یکی از اقدامات ضروری در طراحی سایت این است که یک سلسله مراتب بصری مناسب برای کاربران طراحی کنید به گونه ای که چشم کاربران به عناصری از صفحه بیفتد که برای شما اهمیت و اولویت بیشتری دارد.

مواردی مانند عناوین صفحه، فرم ورود، دکمه های اشتراک گذاری و سایر محتوای مهم را باید به گونه ای در صفحه قرار دهید تا کاربران به سرعت آنها را مشاهده کنند.

بررسی لینک های موجود در سایت

زمانی که یک کاربر بر روی لینکی در سایت شما کلیک کرده و با پیغام خطای 404 مواجه شود، به شدت از سایت شما ناامید خواهد شد. بنابراین یکی از اقدامات ضروری در طراحی سایت این است که هیچ لینک معیوبی در سایت وجود نداشته باشد و کاربر با کلیک بر روی هر لینک به صفحه موردنظر خود هدایت شود.