زنده نگه داشتن سایت

7 نکته برای زنده نگه داشتن سایت

لینک های موجود در سایت را بررسی کنید

برای زنده نگه داشتن سایت خود هر چند وقت یکبار، بر روی هر لینک در وب سایت خود کلیک کنید و آنها را جداگانه بررسی کنید. شما باید پس از هر تغییر عمده ای که در سایت خود می دهید، اینکار را انجام دهید. اما این کار کفایت نخواهد کرد. گاهی اوقات ممکن است ایرادی در سرورها رخ بدهد که سبب شود برخی از لینک های موجود در سایت از بین بروند.

اگر شما به سایت هایی غیر از سایت خود لینک داده اید، باید همواره از درستی این لینک ها اطمینان حاصل کنید. زیرا این سایت ها ممکن است لینکهای خود را تغییر دهند یا به صفحه دیگری ریدایرکت کنند. خرابی لینک های سایت شما تاثیرات منفی بسیاری بر روی بازدیدکنندگان و همچنین موتورهای جستجو دارد.

محتوای خود را بروزرسانی کنید

محتوای قدیمی اصلا برای کاربران خوشایند نخواهد بود. البته این مورد به بدی لینک شکسته نخواهد بود اما می تواند موجب ترک همیشگی سایت شما توسط کاربران شود. بنابراین همواره سایت خود را با محتوای تازه و مرتبط به روز نگه دارید.

اگر سایت شما در حال حاضر به گونه ای است که تنها لیستی از محصولات خود به همراه قیمتهای آنها را درون آن قرار داده اید، شاید نیاز چندانی به بروز رسانی محتوای سایت خود نداشته باشید. اما اگر سایت شما دارای یک بخش وبلاگ است یا هر نوع اطلاع رسانی خبری در آن صورت می گیرد، باید حداقل ماهی یک بار آنرا بروز رسانی کنید.

اگر کار اصلی سایت شما ارائه اطلاعات مفید، آموزش های مجازی و یا ارائه اطلاعات مرجع برای یک محصول خاص است، باید همواره آن را به روز نگه دارید. حتی شاید نیاز باشد که مطالب قبلی خود را در اینگونه سایت ها ویرایش کرده و بروزرسانی کنید. این اصلا خوب نخواهد بود که مخاطبان با جستجوی مطالب مرتبط با شما به نتایج 4 سال قبل برسند.

سایت را بر روی مرورگرها و دستگاه های جدید تست کنید

هر زمان که یک مرورگر جدید معرفی شد، بلافاصله سایت خود را بر روی آن تست کنید. اگر دوستان شما یک تلفن یا تبلت جدید خریداری کردند، از آنها بخواهید سایت شما را بر روی آن تست کنند. اگر ورژن جدیدی از جاوااسکریپت آمده است، حتما سایت خود را در بستر آن تست کنید.

تمامی فعل و انفعالات مربوط به جاوااسکریپت را بررسی مجدد کنید

این یک مورد بسیار مهم برای زنده نگه داشتن سایت به شمار می رود. سایت های زیادی هستند که برای انجام بسیاری از کارهای خود به جاوااسکریپت وابسته هستند. بنابراین لازم است که از عملکرد بهینه این کدها در سایت خود اطمینان حاصل کنید. زیرا در صورت عدم کارکرد کدهای جاوااسکریپت احتمال دارد که بخش های زیادی از سایت دچار اختلال شود.

تمامی فرم های موجود در سایت را بررسی مجدد کنید

فرم ها موضوع بسیار مهمی در سایت به شمار می روند زیرا یکی از راههای ارتباطی اصلی با کاربران سایت برای دریافت اطلاعات آنها به شمار می روند. اگر کاربران مایل به پر کردن یک فرم باشند، به این معنی است که قصد ارتباط و تعامل با سایت شما را دارند.

لذا برای زنده نگه داشتن سایت خود باید از عملکرد صحیح فرم ها اطمینان حاصل کنید تا اطلاعات وارد شده توسط کاربران به درستی به شما برسد. وگرنه ممکن است مشتریان زیادی را به همین دلیل از دست بدهید.

از زبان ها و تکنولوژی های بروز در ساخت سایت خود استفاده کنید

برای زنده نگه داشتن سایت خود همواره سعی کنید برای توسعه وب سایت خود از آخرین نسخه زبانهای برنامه نویسی و فریمورک ها استفاده کنید. از آنجایی که دائما برای این ابزارها بروزرسانی های جدیدی منتشر می شود که سبب بهبود کارآیی و رفع نواقص آنها می شود، لذا شما نیز باید از آخرین نسخه آنها استفاده کنید و از ابزارهای منسوخ شده به هیچ وجه استفاده نکنید.

بکاپ گیری از سایت را فراموش نکنید!

برای زنده نگه داشتن سایت خود برنامه ای منظم برای تهیه نسخه پشتیبان از سایت خود و محتویات آن داشته باشید. البته چنانچه از هاستینگ معتبری استفاده می کنید، معمولا این هاست ها نیز خودشان به طور روزانه یا هفتگی اقدام به تهیه نسخه پشتیبان از وب سایت شما می کنند.

سایت شما همواره در معرض تهدیدهای امنیتی قرار دارد و ممکن است اطلاعات سایت خود را اعم از اکانت های کاربران و فایل های دانلودی خود از دست بدهید. بنابراین تهیه نسخه پشتیبان برای وب سایت باید اولویت همیشگی شما باشد.