طراحی و چاپ کاتالوگ

نکاتی درباره طراحی و چاپ کاتالوگ

طراحی و چاپ کاتالوگ ها یکی از ابزارهای تبلیغات و اطلاع رسانی در بسیاری از شرکت های بزرگ محسوب می شود به این دلیل که توسط کاتالوگ ها می توان به راحتی درباره محصولات و خدمات یک شرکت توضیحاتی جهت راهنمایی مشتریان ارائه کرد. برای ارائه کاتالوگ راه های متعددی وجود دارد. برای مثال یک شرکت می تواند کاتالوگ محصولات خود را برای مشتریان ایمیل کند تا آنها همیشه و بدون نیاز به مراجعه حضوری بتوانند همواره اطلاعات محصولات آن شرکت را در اختیار داشته باشند. برخی دیگر از سازمان ها کاتالوگ خود را در یک بسته بندی زیبا و شکیل به مشتریان ارائه می دهند. مشتریان می توانند کاتالوگ را به راحتی مطالعه نموده و تصمیم گیری برای خرید از آن شرکت را راحت تر انجام دهند. مشتریان معمولا کاتالوگ های خوب را نزد خود نگه می دارند و محصولات و خدمات مورد علاقه خود را در آنها علامت گذاری می کنند و هر زمان که به آنها نیاز پیدا کنند مجددا به آنها مراجعه می کنند.
ولی تمامی کاتالوگ هایی که به دست ما می رسد لزوما مدت زیادی نزد ما باقی نخواهد ماند و ممکن است به سرعت آنها را به نزدیکترین سطل زباله موجود پرتاب کنیم! صرف اینکه اطلاعات کامل تمامی محصولات درون کاتالوگ گنجانده شود، دلیل نمی شود که آن کاتالوگ آنقدر برای مشتریان جذابیت داشته باشد که بخواهند آن را با دقت بررسی کنند، به خصوص اینکه اگر طراحی آن خسته کننده یا فاقد هرگونه جذابیت بصری باشد.

طراحی و چاپ کاتالوگ

اهمیت طراحی و چاپ کاتالوگ

طراحی جذاب، چیدمان هوشمندانه عناصر، تصاویر باکیفیت و سازماندهی ، اساسی ترین گام ها در طراحی یک کاتالوگ محسوب می شوند. به علاوه کسب و کارهای متفاوت غالبا نیازمندی های کاملا متفاوتی دارند. برای مثال کاتالوگ یک فروشگاه بزرگ لوازم ورزشی کاملا متفاوت با کاتالوگ یک فروشگاه ساعت می باشد. این مورد را همیشه در نظر داشته باشید که یک سایز یکسان برای چاپ کاتالوگ همه کسب و کارها مناسب نیست.
سوالی که مطرح می شود این است که باید از کجا شروع کنیم؟ در ادامه به ذکر نکاتی می پردازیم که بکارگیری آنها در طراحی و چاپ کاتالوگ بسیار مفید خواهد بود:
1.برای مخاطبان خود طراحی کنید:
عملکرد یک کاتالوگ خوب با میزان فروشی که می تواند ایجاد کند سنجیده می شود. به عبارتی کاتالوگ را باید دقیقا برای مشتری هدف خود طراحی کنید. اگر مشتریان هدف شما از رده سنی جوانان هستند یقینا طرح کاتالوگ شما باید کاملا متفاوت از زمانی باشد که مخاطبان شما افراد میانسال تشکیل می دهند. اگر مخاطبان شما گروههای متفاوتی هستند شاید بهتر باشد که چند طرح مختلف برای چاپ کاتالوگ خود درنظر بگیرید تا بتوانید سلایق مختلفی را پوشش دهید.
2.سایز و فرمت مناسب:
در طراحی و چاپ کاتالوگ حتما فضای کافی را به محصولات خود اختصاص دهید. وقتی کاتالوگ خود را طراحی می کنید مطمئن شوید که کاتالوگ شما به قدر کافی بزرگ باشد تا بتواند مانند ویترین مغازه تمامی محصولات شما را به خوبی نمایش دهد و توجه مخاطبان را به مهمترین محصولات و خدمات شما به خوبی جلب کند.
باید تعداد صفحات کاتالوگ، فرمت و حسی که به مخاطب با خواندن کاتالوگ دست میدهد را همواره درنظر داشته باشیم. برای مثال چنانچه شما در زمینه عکاسی یا ساعت سازی فعالیت می کنید بهتر است طرح کاتالوگ شما به گونه ای باشد که المان های کمتری در صفحات قرار بگیرد و در عوض با برجسته سازی عکس، توجه مخاطبان را به کاتالوگ بیشتر جلب کنید و طرح منحصربه فردی ایجاد کنید.
3.استفاده از تصاویر باکیفیت:
تصاویر محصولات و خدمات شما، محور اصلی کاتالوگ می باشند. همواره به این نکته توجه داشته باشید که تصاویر محصولات ارزشمند تر خود را در کاتالوگ بزرگتر از محصولات کم ارزش خود قرار دهید. تصاویر خوب محصولات شما را جذابتر جلوه می دهد و میتواند منجر به افزایش فروش شما بشود. اطمینان حاصل کنید که تمامی تصاویر شما از نور خوبی برخوردار باشند و رزولوشن آنها برای چاپ کاتالوگ مناسب باشد.

عکس مناسب در طراحی و چاپ کاتالوگ
کار شما پس از طراحی و چاپ کاتالوگ هنوز تمام نشده است! پس باید نتیجه طراحی کاتالوگ خود را به دقت بررسی و ارزیابی کنید و به سوالات زیر پاسخ دهید:
آیا بخش معیوبی در کاتالوگ وجود دارد و این بخش در کجای کاتالوگ واقع شده است؟
نمای کلی کاتالوگ و حسی که به مخاطب می دهد سبب افزایش فروش می شود یا مانع فروش می شود؟
چه مدت پس از توزیع کاتالوگ ها در میان مخاطبان اولین فروش حاصل شده است؟
بازخورد کاتالوگ ها در میان مخاطبین چه بوده و چگونه با آن در تعامل بوده اند؟
همانطور که می بینید فرآیند طراحی و چاپ کاتالوگ کمی زمانبر است و نیازمند تعهد، بردباری و آزمون و خطا است. بکارگیری تمامی موارد فوق منجر به افزایش فروش شما می شود و باعث می شود مشتریان شما باز هم برای خرید بیشتر به شما مراجعه کنند.