تجربه کاربری در رتبه بندی سایت

عوامل تاثیرگذار تجربه کاربری بر رتبه بندی وب سایت

یکی از اهداف اصلی تمام وب سایت ها این است که به صفحه اول نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو برسند. موتورهای جستجو به طور مداوم در حال ارزیابی وب سایت ها هستند و سعی می کنند آنها را به گونه ای رتبه بندی کنند که بهترین نتایج به کاربران جستجوگر نشان داده شود.

عوامل زیادی در تعیین رتبه سایت توسط موتورهای جستجو نقش دارد. برخی از این عوامل عبارتند از: کلمات کلیدی درون محتوا، دامنه، بهینه سازی درون سایت(On-page Seo) و تجربه کاربری (UX).

متاسفانه برخی از مدیران وب سایت ها تلاش می کنند که سایت خود را تنها برای موتورهای جستجو بهینه کنند و نه برای کاربران. اما تحقیقات نشان می دهد موتورهای جستجو تجربه کاربری را به عنوان یک عامل بسیار مهم در رتبه بندی سایت ها در نظر می گیرند. در ادامه مهم ترین موارد مربوط به تجربه کاربری که توسط موتورهای جستجو در نظر گرفته می شود، بیان می گردد.

سرعت بارگذاری سایت

سرعت بارگذاری اولین چیزی است که درنظر گرفته می شود. زیرا تجربه کاربری از اولین لحظه ای که کاربر بر روی لینک یک سایت در نتایج جستجو کلیک می کند آغاز می شود. بنابراین سرعت بارگذاری صفحه بسیار مهم است.

طبق تحقیقاتی که تازه صورت گرفته اند، کاربران در بسیاری از موارد، صفحاتی که بارگذاری آنها بیشتر از 10 ثانیه طول می کشد را می بندند و دیگر به آن سایت بازنمی گردند. همچنین طبق این تحقیقات بهترین زمان برای بارگذاری یک سایت 3 ثانیه است. هر ثانیه بیش از این مقدار سبب افت 7 درصدی فروش خواهد شد.

ابزارهای آنلاین بررسی سرعت سایت می توانند سرعت بارگذاری سایت را اندازه گیری کنند و راهکارهایی جهت بهبود آن ارائه دهند. تصاویر بکار رفته در یک صفحه وب باید کاملا بهینه و کم حجم شده باشند. همچنین استفاده از یک پلاگین برای کش کردن اطلاعات سایت بسیار مفید خواهد بود.

منوی ناوبری

بحث دیگری که از نظر موتورهای جستجو در تجربه کاربری بسیار مهم است، منوی ناوبری سایت است. اگر منوی ناوبری یک سایت بیش از حد پیچیده باشد، کاربران به احتمال زیاد سایت را برای یافتن یک سایت دیگر با پیچیدگی کمتر ترک خواهند کرد.

به عنوان یک قاعده کلی سایت ها باید دارای 4 تا 6 طبقه بندی، یک صفحه برای نمایش اطلاعات تماس و یک صفحه درباره ما باشد. کاربران تمایل دارند منوی سایت به گونه ای باشد که آنها را با دو کلیک به صفحه ای که می خواهند برساند. با این حال داشتن پیوندهایی به سایر صفحات سایت با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، می تواند به ساده سازی منوی ناوبری کمک کند.

دستگاههای موبایل

موتورهای جستجو در حال ارزیابی این موضوع هستند که سایت ها چگونه در تلفن های همراه نمایش داده می شوند. کاربران بسیاری از طریق موبایل به وب گردی در اینترنت مشغول اند و انتظار دارند که سایت همانگونه که در کامپیوتر نمایش داده می شود، در موبایل آنها نیز بخوبی نمایش داده شود.

واکنش گرا بودن سایت یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سایت توسط گوگل است و سایتهایی که واکنش گرا نیستند، رتبه مناسبی از موتورهای جستجو نخواهند گرفت. بسیاری از کاربران در بازدید از سایت های غیر ریسپانسیو با مشکلاتی نظیر هنگ کردن و کرش کردن مواجه شده اند.

با این حال ابزارهای آنلاینی برای بررسی واکنش گرا بودن سایت وجود دارند که نحوه نمایش سایت در دستگاههای مختلف را بررسی کرده و راهکارهایی جهت بهبود میزان واکنش گرا بودن سایت ارائه می دهند.

جمع بندی

موتورهای جستجو به طور مداوم در حال تغییر و به روزرسانی الگوریتم هایی هستند که از آنها برای ارزیابی سایت ها استفاده می کنند. علیرغم اینکه این الگوریتم ها هنگامی که سایت ها را بررسی می کنند بیش از 200 فاکتور مختلف را در نظر می گیرند، اما گوگل اعلام کرده است که سایت های دارای تجربه کاربری قویتر جایگاه بهتری در نتایج جستجو خواهند داشت. سایر موتورهای جستجو نیز نظری مشابه با گوگل دارند و سایت های کاربرپسند را ترجیح می دهند. در واقع این گونه برداشت می شود که در حال حاضر تجربه کاربری یکی از مهمترین عوامل در رتبه بندی سایت توسط موتورهای جستجو است. به همین دلیل سایت باید برای کاربر و نه فقط موتورهای جستجو بهینه شود.