سئو

طراحان وب چه چیزهایی را باید در مورد سئو بدانند؟

سئو که مخفف عبارت Search Engine Optimization می باشد، به معنای تلاش برای بدست آوردن یک رتبه مناسب برای سایت در یک سری کلمات کلیدی خاص می باشد. باید بدانید که به عنوان یک طراح وب بسیار مهم است که شما سایت خود را چگونه بسازید که بتواند در رتبه بندی موتورهای جستجو بتواند موفق باشد.

در ادامه نکاتی را در مورد اینکه چگونه طراحی وب خود را براساس اصول سئو انجام دهید، بیان می کنیم.

اصول پایه ای در طراحی وب براساس سئو

هر صفحه وب نیاز دارد که عناصر زیر را درون خود داشته باشد:

  • هر آدرس URL در حالت ایده ال باید ساده، منطقی و شامل کلمه کلیدی باشد. این امر سبب می شود که کاربران راحت تر آن را به خاطر بسپارند.
  • هر عنوان اصلی باید با تگ h1 مشخص شود. این تگ تنها یکبار باید در صفحه استفاده شود. بنابراین نباید هر تیتری را با تگ h1 مشخص کنید.
  • موتورهای جستجو به زیرعنوان ها و متن های برجسته نیز توجه خاصی دارند. بنابراین از استفاده درست و به جا از تگ های h2، strong و em نباید غافل شوید.
  • یک عنوان یکتا و توضیحات متا که حاوی کلمه کلیدی باشند. باید به این دو مورد اهمیت خاصی داد زیرا در نتایج جستجو این موارد به کاربران نمایش داده می شوند.
  • تمامی تصاویر بکار رفته در سایت باید دارای ویژگی Alt باشند. این مورد برای موتورهای جستجو مهم است. زیرا آنها بر اساس این ویژگی تشخیص می دهند که تصویر شما به چه چیزی اشاره می کند.

اما ساخت یک سایت سئو پسند به اینجا ختم نمی شود.موارد زیر نیز باید در این خصوص لحاظ شوند.

سرعت صفحه بر روی سئو تاثیرگذار است

گوگل با بررسی های خود متوجه شد که کاربران از وب سایت هایی که به کندی بارگزاری می شوند، به شدت بیزارند. بنابراین آنها سرعت بارگذاری را به عنوان یک فاکتور مهم در سئو درنظر می گیرند.

گوگل همواره به طراحان و توسعه دهندگان وب سایت ها توصیه هایی می کند تا آنها بتوانند سرعت سایت خود را بهبود بخشند. این توصیه ها شامل مواردی همچون ادغام کردن فایل های جاوااسکریپت خارجی، به حداقل رساندن جستجوهای DNS و بهینه سازی ترتیب استایل ها و اسکریپت ها می باشد.

فلش و سئو با یکدیگر سازگار نیستند

موتورهای جستجو توانایی خواندن فایل های PDF و درک تصاویر را بهبود بخشیده اند اما همچنان با فایل های فلش مشکل دارند. در حالی که استفاده محدود از فلش در طراحی برخی عناصر سایت می تواند موثر باشد، ساختن یک وب سایت کامل بر اساس فلش می تواند فاجعه بار باشد.

استفاده بیش از حد از فلش در ساخت عناصر یک وب سایت بر روی سئو تاثیر منفی زیادی می گذارد. به این دلیل که کاربران آیفون و آی پد قادر به دسترسی به محتوای شما نخواهند بود.

نقشه سایت XML سرعت ایندکس شدن را بهبود می بخشد

تکنیک های ساده ای وجود دارد که شما با رعایت کردن آنها می توانید ایندکس شدن محتویات سایت خود را توسط موتورهای جستجو افزایش دهید. یکی از این راهها ساخت یک نقشه سایت از نوع XML می باشد که به طور اتوماتیک آپدیت می شود. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که با استفاده از یک فایل robots.txt به درستی موقعیت فایل مربوط به نقشه سایت را نشان می دهید.

نقشه سایت در سئو

عدم برخورداری از نقشه سایت آسیبی به سایت شما وارد نمی سازد. اما مهمترین مزیت برخورداری از نقشه سایت این است که سبب می شود صفحات سایت شما به سرعت ایندکس شده و در نتایج جستجو نشان داده شوند.

موتورهای جستجو تنها صفحات ایندکس شده را می توانند در نتایج جستجوی خود نشان دهند. بنابراین هرکاری که سبب ایندکس شدن سریعتر صفحات شود، یک نکته مهم در سئو محسوب می شود.

طراحی سایت عالی به بهبود سئو کمک می کند

هرچه موتورهای جستجو دقیق تر و هوشمندتر می شوند، در رتبه بندی سایت ها به رفتار کاربران اهمیت بیشتری می دهند. دیگر تنها محتوا نویسی برای رتبه بندی سایت ها کافی نیست. بلکه مهم است که کاربران در سایت باقی بمانند، محتوای آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و نشان بدهند که آن را واقعا دوست دارند.

طراحی کاربرپسند و زیبای سایت می تواند راه بسیار خوبی برای حفظ کاربران در سایت و ترغیب کردن آنها به اشتراک گذاری محتوای سایت شما باشد. لذا در کنار مباحث فنی نباید از بحث تجربه کاربری نیز غافل شد و سایت را باید به گونه ای خلاقانه و جذاب طراحی کنید تا کاربران جذب آن شوند.

نکات زیاد دیگری نیز وجود دارند که می توانند به سایت شما برای رسیدن به رتبه های برتر موتورهای جستجو کمک کنند. اما اگر شما از همین موارد گفته شده نیز تبعیت کنید، میزان سئو در سایت شما به حد قابل قبولی خواهد رسید.