روانشناسی در طراحی وب سایت

تاثیر روانشناسی بر طراحی وب سایت

اگر شما در حال طراحی وب سایت هستید، به یاد داشته باشید که ظاهر وب سایت اهمیت زیادی در حفظ بازدیدکنندگان و کاهش نرخ خروج آنها از سایت دارد. بسیاری از افرادی که ظاهر سایت را دوست نداشته باشند، به سرعت از آن خارج می شوند. در چنین شرایطی بسیار مهم است که مخاطبان سایت خود را با توجه به گروه سنی، جنسیت، میزان تحصیلات و … به خوبی بشناسید.

رنگ قالب وب سایت، شیوه قرارگیری عناصر در صفحه و حتی صداهای بکار رفته در طراحی وب سایت باید کاملا بهینه و متناسب با یکدیگر و نوع وب سایت باشند تا مورد پسند مخاطبان هدف شما واقع شوند.

ترکیب سن و جنسیت در اینجا نقش اصلی را ایفا می کند. متاسفانه بسیاری از طراحان وب سایت و بازی های کامپیوتری به این موضوع توجه نمی کنند و با توجه به سلیقه خودشان طراحی وب سایت را انجام می دهند.

جنبه های خاصی از سایت شما مانند ترکیب رنگی که مورد استفاده قرار می گیرد، باید سلیقه مخاطبان هدف را پوشش دهد و نه سلیقه شخصی طراح وب. باید بدانید که روانشناسی رنگ یک عامل مهم است و بر اساس جنبه های روانشناختی اولیه مغز انسان است. رنگ نامناسب بیشتر از هر مشکل دیگری در یک سایت به چشم خواهد آمد.

استفاده از بهترین روش ها در طراحی وب سایت برای نمایش بهتر وب سایت

همواره این موضوع را در ذهن داشته باشید که سایت شما باید نیاز مشتریان را برآورده کند. این امر در مورد سایت های فروشگاهی و تجارت الکترونیک اهمیتی دو چندان دارد. در ادامه راهکارهایی برای ساخت وب سایت های بهتر و باکیفیت تر بیان می گردد.

روانشناسی رنگ ها

رنگ ها احساسات متفاوتی را به افراد منتقل می کنند. طراح وب سایت باید به گونه ای از این رنگ ها استفاده کند که جذب بازدیدکنندگان جدید و همچنین بازدیدکنندگان تکراری تبدیل به کاری دشوار نشود. استفاده از هر ترکیب رنگی متفاوت واکنش های متفاوتی را نیز توسط کاربران به همراه خواهد داشت.

نوع فونت ها و اندازه آنها

تاثیرگذاری اولیه بسیار مهم است. شما باید بدانید که کاربران می خواهند دقیقا چه چیزی را در وب سایت شما ببینند. انتخاب نوع فونت ها و اندازه آنها در طراحی وب سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از طراحان فونت را به عنوان پایه و اساس موفقیت در طراحی وب سایت قلمداد می کنند.

سعی کنید از فونت های رایج و فونت هایی که بیشتر به چشم کاربران آشنا است در طراحی وب سایت های خود استفاده کنید. زیرا استفاده از فونت های جدید و عجیب و غریب ممکن است چندان برای کاربران خوشایند نباشد.

تصاویر محصولات

استفاده از تصاویر باکیفیت باعث می شود که سایت شما از جذابیت و طراوت خاصی برخوردار باشد. بسیار مهم است که شما سایت خود را نه فقط برای موتورهای جستجو بلکه برای کاربران عادی بهینه سازی کنید.

ناوبری سایت و قابلیت استفاده از سایت

ناوبری سایت یکی از مهمترین جنبه های طراحی وب سایت به ویژه سایت های فروشگاهی است. سایت های فروشگاهی باید به گونه ای باشند که کاربران بتوانند با کمترین تعداد کلیک ممکن به صفحه موردنظر خود برسند. شما باید ناوبری سایت خود را بارها تست کنید و دائما به دنبال بهبود آن باشید تا کار را برای کاربران سایت خود ساده تر سازید.

اگر شما می خواهید یک وب سایت طراحی کنید، باید تمرکز خاصی بر روی روانشناسی مشتری داشته باشید. زیرا این عامل می تواند سبب موفقیت یا شکست کامل وب سایت شما گردد. بنابراین چیزی که مشتری از سایت شما انتظار دارد را به او بدهید. نه چیزی که خودتان فکر می کنید قطعا درست است.