تولید محتوا

بایدها و نبایدها در تولید محتوا برای سایت

تولید محتوا در سئوی صحیح و اصولی حرف اول را می زند و گوگل ارزش زیادی برای آن قائل است. جمله معروفی در این زمینه وجود دارد که می گوید: “محتوا پادشاه است.” واقعیت نیز همین است که گوگل دیگر روش های جعلی سئوی سایت که به روش های کلاه سیاه معروف هستند را قبول ندارد و بیشتر به این موضوع اهمیت می دهد که سایت شما بتواند با تولید محتوا در زمینه مرتبط با کار شما، نیاز کاربران را برطرف سازد.

امروزه دیگر نمی توان با استفاده از شیوه های قدیمی موتورهای جستجو و به خصوص گوگل را فریب داد. زیرا الگوریتم های گوگل با توجه به بروزرسانی های متعدد بسیار هوشمند تر شده و براحتی می توانند سایت های متقلب در زمینه سئو را شناسایی کنند و به آنها نمره منفی بدهند. در ادامه نکاتی را در خصوص چگونگی تولید محتوا به شکل استاندارد و با کیفیت بیان می کنیم:

مهمترین اصول تولید محتوا

1.داشتن ایده اولیه برای تولید محتوا:

بهترین ایده هایی که در زمینه کاری خودتان به ذهنتان می رسد را گردآوری کنید، چرا که توسط این ایده ها می توانید تولید محتوا به شکلی با کیفیت داشته باشید.

2.جمع آوری کلمات کلیدی مرتبط:

با انتخاب کلمات کلیدی مناسب و تولید محتوا پیرامون آنها می توانید خود را در موتورهای جستجو بهتر نمایش دهید.
کلمات کلیدی در تولید محتوا
برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب در حوزه کاری خود می توانید از ابزار Google keyword planner tools استفاده نمایید.

3.عبارات مرتبط با کلمات کلیدی:

در تولید محتوا نباید تنها بر روی کلمات تمرکز کنید، بلکه باید عبارات چندکلمه ای مرتبط با آن کلمات را پیدا کنید. زیرا استفاده از این کلمات نتایج جستجو را بصورت هدفمند تری برای کاربران نمایش می دهد. مثلا عبارت “فواید عسل در درمان بیماری ها” در مقایسه با کلمه “عسل” نتایج بسیار کاربردی تر و مفیدتری به کاربر نشان می دهد.

4.نوشتن عنوان مناسب برای محتوا:

در بحث تولید محتوا عنوان هر محتوا بیشترین اهمیت را برای گوگل دارد. این قسمت را به هیچ عنوان دستکم نگیرید چرا که با قرار دادن کلمه کلیدی در آن می توانید کاربران بیشتری را به سمت خود هدایت کنید.

5.در نظر گرفتن نیاز کاربر:

شما نباید محتوای خود را برای موتورهای جستجو بنویسید، بلکه تولید محتوا را باید برای کاربران خود انجام دهید. بنابراین باید ببینید که آنها به چه چیزی نیاز دارند و چه سوالاتی در زمینه کاری شما ممکن است برایشان پیش بیاید. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده می توانید تولید محتوا را به شکلی کاملا با کیفیت و هدفمند انجام دهید.

6.بررسی رقبا:

همواره رقبای اصلی خود را زیر نظر داشته باشید، اما از کارهای آنها به هیچ عنوان تقلید نکنید و سعی کنید با کمی تیزبینی کاستی هایی که در محتواهای تولید شده توسط آنها وجود دارد را شناسایی کنید.
آنالیز رقبا در تولید محتوا
در اینصورت می توانید گوی سبقت را از آنها بربایید. هر چند اگر در زمینه کاری شما رقیبی وجود ندارد کار سختی برای حضور در نتایج اولیه گوگل نخواهید داشت.

7.شنا در خلاف جریان آب:

می توانید با کمی خلاقیت محتوایی تولید کنید که هیچ سایتی پیش از شما در باره آن فکر نکرده است. مثلا مقالات زیادی در خصوص مضرات استفاده بیش از حد از بازیهای کامپیوتری وجود دارد. حال اگر شما از طریق منابع معتبری متوجه شدید که استفاده بیش از حد از بازیهای کامپیوتری فوایدی هرچند اندک نیز با خود به همراه دارد, معطل نکنید و مقاله ای درباره آن بنویسید!

8.پرهیز از سطحی نگری:

کاربران با مراجعه به سایت شما می خواهند به سوالشان پاسخ داده شود. اگر محتوای شما تنها به صورت تیتروار به برخی موضوعات اشاره کرده باشد، سبب نارضایتی کاربران خواهد شد و در نتیجه آنها بلافاصله از سایت شما خارج خواهند شد که در این صورت توسط گوگل شما را جریمه خواهد کرد. پس از پرداختن به جزئیات غافل نشوید.

9.رعایت قواعد نگارشی:

یکی از بدیهی ترین اصول تولید محتوا رعایت قواعد نگارشی است که شامل نداشتن غلط املایی، بکار بردن درست نقطه و کاما و همچنین جمله بندی مناسب است.

10.تولید محتوا بر اساس قوانین سئو:

در تولید محتوا باید تمامی قوانین مربوط به سئو از جمله چگالی کلمات کلیدی، عنوان ها و زیرعنوان ها را به خوبی رعایت کنیم.

11.استفاده متعادل از کلمه کلیدی:

تصور نادرستی در این زمینه وجود دارد که مدیران سایت ها فکر می کنند هرچه بیشتر یک کلمه کلیدی را در مقاله خود جای بدهند بهتر خواهد بود. در حالیکه این گونه نیست و کلمه کلیدی باید بین 1 تا 2.5 درصد از متن را دربرگیرد.

12.محتوای طولانی بهتر است:

در تولید محتوا باید حداقل 500 کلمه بنویسیم تا محتوای ما از نظر گوگل مورد قبول باشد. در حالت استاندارد مقاله ما می تواند تا 2000 کلمه نیز نوشته شود و در صورتی که بیش از این مقدار شد بهتر است آن را در دو بخش بنویسیم.

13.لینک دهی داخلی و خارجی:

در تولید محتوا چنانچه از سایت دیگری به عنوان منبع استفاده می کنیم، باید حتما در پایان محتوای خود به آن سایت به منبع لینک بدهیم.
لینک دهی در تولید محتوا
همچنین خوب است که در مقالات خود به نحوی که خواننده آزرده نشود به مطالب مرتبطی که قبلا نوشته ایم لینک بدهیم تا کاربران از وجود چنین مقاله ای در سایت ما باخبر بشوند.

14.نمایش صحیح محتوا در گوشی های موبایل:

با توجه به گسترش روزافزون استفاده از گوشی های هوشمند و تبلت ها، محتوای شما باید در تمام دیوایس ها به درستی نشان داده شود. پس سایز فونت خود را باید به گونه ای انتخاب کنید که متن در هیچ یک از این وسایل خوانایی خود را از دست ندهد.

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود، لطفا آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.